وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

گزارش چند قتل؛ مستندی کوتاه، جالب و ناقص!

بدون دیدگاه

به تازگی مستندی تحت عنوان “گزارش چند قتل” منتشر شده است که به ترورهای  مشکوک و سریالی دوران ریاست جمهوری “سید محمد خاتمی” می پردازد و نقش “سعید امامی” در این قتل ها را بررسی می کند.

سیدمهدی دزفولی در این مستند نیم ساعته، سعی دارد تا گزارشی از جریان قتل هایی عرضه کند که به نام قتل های زنجیره ای معروف شدند و پس از دو دهه هنوز هم معمایی حل نشده باقی مانده است.

مستند گزارش چند قتل

واقعیت این است که علی رغم کوتاه بودن زمان مستند، تصویری که کارگردان از کلیت این واقعه نمایش می دهد به واقعیت نزدیک است اما همه واقعیت نیست. چرا؟

۱- علی فلاحیان وزیر اطلاعات دولت آقای هاشمی که سعید امامی در دوران او به مقام معاونت وزارت رسید؛ در مصاحبه با دهباشی در خصوص سعید امامی نظری متفاوت با آنچه در مستند ارائه شده است؛ دارد. (منبع)

۲- پس از خودکشی سعید امامی و انتقال او به بیمارستان، برخی گفته اند که او روی برانکارد فریاد میزده که قصد کشتن او را دارند و تقاضای کمک می کرده است. این موضوع را فلاحیان نیز تلویحاً مطرح کرده است.

۳- در خصوص برنامه چراغ و سخنان روح اله حسینیان در این برنامه نیز، به یک روایت تکخطی اکتفا می شود. در حالی که حسینیان و بسیاری دیگر، سعید امامی را شهید نامیدند و تصویر سنگ مزار امای نیز این موضوع را تایید می کند.

۴- در مورد انتصاب این قتلها به سرویسهای بیگانه نیز مطالب زیادی مطرح است و رهبری نیز در آن سالها، بارها این موضوع را مطرح کردند و ایضاً عبداله شهباری در مطلبی (منبع)به سخنان رهبری در جلسه سران قوا اشاره کرده است که مهره اصلی را نفر سوم یعنی مهرداد عالیخانی می داند. سخنان نبویان را در خصوص این جریان نیز بشنوید: آپارات

 

لینک خرید مستند در سینماتیکت

لینک مشاهده در فیلیموبرچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.