وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

گزارش اقلیت و تصویر یک دنیای مجازی

بدون دیدگاه

MinorityReportTomCruise-1

Minority Report یا گزارش اقلیت فیلمی از استیون سپیلبرگ ه که فیلمنامش برگرفته از داستانیه با همین نام از فیلیپ.کی.دیک. البته داستان گزارش اقلیت با داستان فیلمش تفاوتهای زیادی داره، اما هسته اصلی داستان که فیلم روی محور اون می چرخه در هر دو یکیه. گزارش اقلیت یک فیلم بشدت دلگیرکننده یکی از مفرح سازترین کارگردانان تاریخ سینماست!

داستان در سال دوهزار و پنجاه و خورده ای اتفاق می افته که مثلاً پیشرفت بشر در اون زمان به حدی رسیده که بیل گیتس در کتابش پیش بینی کرده.فیلم روایت اتفاقیه که برای اندرسون (تام کروز) پیش می آد. اندرسون مسئول بخشی از اداره کشف جنایته. در این اداره توسط سه پیشگو جنایات قبل از اینه اتفاق بیفته پیشگویی می شه و مجرمین بالقوه قبل از ارتکاب جرم دستگیر می شن. اندرسون چندی پیش پسربچه خودش رو گم کرده و از همسرش جدا شده و در وضعیت روحی خوبی به سر نمی بره. روزی حین انجام کار می بینه که تصویر خودش به عنوان قاتل روی شیشه پخش تصویر حک شده! سریع تصویر رو کنار می زنه و  گوی مخصوص که نام قاتل روی اون حک شده رو از همکارش می گیره و بدون اینکه اون بفهمه نگاش می کنه و اسم خودش رو می بینه. پس از این اتفاق چون تصاویر ضبط شده از ذهن پیشگوها غیر قابل پاک شدنه فرار می کنه. در مرکز کشف جنایت ۳ پیشگو وجود داره که مجوعه پیش گویی های لا اقل ۲ پیشگو در قالب یه پیش گویی به نام گزارش اکثریت ارائه می شه و پیشگویی فرد سوم در قالب گزارش اقلیت. پیش گویی این اتفاق در قالب گزارش اقلیت ارائه شده. کش و قوسهای زیادی در داستان وجود داره تا اینکه اندرسون علی رغم همه تلاشهای پلیس فرد مورد نظرش که پسرش رو دزدیه بدلیل به قتل رسیدن فرزندش می کشه و …

داستان فیلم با اون داستانی که آقای کی.دیک نویسندش هست تفاوتهای زیادی داره از جمله اینکه اندرسون در داستان اصلی مخترع سیستمه که در پایان برای اینکه نشون بده پیشبینی ها نقصی نداره می ره و ژنرال ارتش رو می کشه و در واقع خودش رو فدای سیستمی که اختراع کرده  می کنه.

نکات جالبی در فیلم وجود داره که از جمله اونها به سمت مجاز رفتن دنیاست! فیلم اینطور آینده رو پیش بینی می کنه که بشر با سرعت بیشتری کارهاش رو انجام می ده و از خیلی مشکلات وقت کش خبری نیست. اما! تفریح بشر در این دنیای بسیار پیشرفته یک تفریح مجازیه! تفریحی که بوسیله برنامه های رایانه ای به انسان تلقین می شه. جالبتر اینکه در این دنیا هنوز هم اعتیاد به مواد مخدر وجود داره!!.

در فیلم زمانی که اندرسون فرار می کنه بدلیل اینکه سیستمهای چک کننده هویت که با تابش لحظه ای اشعه به چشم افراد در محیطهای مختلف هویت اونها رو چک می کنن، دائماً از طرف پلیس ردگیری می شه تا اینکه به سراغ یک خلافکار حرفه ای می ره تا اون چشمهاش رو با یک جفت چشم دیگه عوض کنه تا اندرسون بتونه با یک هویت جدید و غیر واقعی به راحتی از دست پلیس فرار کنه. اینجا هم جالبه که فیلم نشون دهنده این موضوعه که  هرچقدر بشر پیشرفت کنه و تکنولوژی ها جدید و مدرن روی کار بیاره باز هم سیستمهای رایانه ای خطاپذیرند و قابل گول خوردن!

در کل، فیلم گزارش اقلیت تصویر جالب و ملال آوری از آینده نیم قرن دیگه بشر به تصویر می کشه.

سایت رسمی فیلم – سیناپس فیلمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.