وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

پروژه فضایی لونا

بدون دیدگاه

سالها پیش شبی که اتفاقی سایت تلسکوپ هابل را یافتم تا ۵ صبح با دهان باز و حالتی متحیر! به تصاویر منتشر شده در سایت نگاه می کردم و چندی بعد در ذیل مطلبی در همین وبلاگ به آن شب اشاره کردم. (+)

دهه شصت و هفتاد میلادی و در بحبوحه جنگ سرد، سالهای رقابت اتحاد جماهیر شوروی و ایالت متحده آمریکا بر سر تسخیر فضا بود و اما در این رقابت شوروی توانست افتخار فرستادن نخستین انسان به فضای خارج از جو را به خود اختصاص دهد. اما ناسا روحیه خود را از دست نداد و توانست نخستین انسانها را بر روی ماه فرود آورد. شوروی اما یکسال پیش از آن و زمانی که مطمئن شد این رقابت را باخته است اعلام کرد برنامه ای برای فرود انسان بر ماه ندارد و حفظ جان فضانوردان برایش بسیار مهم است!

امشب اما در عین ناباوری در حین مطالعه مطالب گذشته سایت تصویر روز نجوم ناسا(APOD) و نسخه فارسی اش(+) دریافتم که شوروی سالها پیش از این داستانها توانسته است طی برنامه های موسوم به لونا روباتهایی را بر روی ماه فرود بیاورد و نخستین تصاویر از نیمه تاریک ماه را به زمین بفرستد و جالبتر آنکه در اولین تصویر نمای زمین از روی سطح ماه، ایران در مرکز تصویر دیده می شود!

جالب است که این پروژه فضایی ارزشمند در هیاهوی آپولوها و برنامه های ناسا گم شده و تصاویر آن تدریجاً از یاد برده شد. حتماً لینک آرشیو تصاویر ماه را در ذیل این مطلب ببینید.

لینکهای مرتبط:

برنامه فضایی لونا (+)

آرشیو تصاویر ماه در پروژه لونا (+)

— گزارش تصویری: کاوشهای فضایی شوروی سابق در قمر زمین، ماه (+)

لونا ۱۷ – روبات فضایی که بر ماه فرود آمد (+)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.