وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

چرا صدای خودمان را دوست نداریم!

۱ دیدگاه

در یکی از ویدئوهای TED، خانم ربکا کلان‌برگر توضیح می دهد که چرا ما از شنیدن صدای خود لذت نمی بریم. ایشان توضیح می دهد که علت اصلی تفاوت مسیر سخن گفتن و فرآیند شنیدن است و وقتی ما حرف می زنیم در واقع ذهن ما هم می داند که قرار است چه بشنود و به جای تمرکز بر صدای خارجی، آن چیزی را که انتظار دارد بشنود، می شنود و عملاً علت تفاوت آن چیزی که ما از صدای خود درک می کنیم نه تنها به دلیل تفاوت مسیر گفتن و شنیدن است، بلکه علت اصلی آن ذهن ماست!

اما آن چیزی که برای من جالب بود قسمتی از این ویدئو بود که اشاره می کرد به موضوع سواستفاده از صدایی که سیستم هایی مانند آمازون الکسا از ما می شنوند و در واقع صدایی که از ما در اینترنت منتشر می شود همانند عکسهای ما، می تواند بسیاری از اطلاعات خصوصی ما را اعلام کند. مباحثی مثل افسردگی، بیماری هایی مثل پارکینسون و بیماری قلبی، سیکل قاعدگی و حتی حاملگی؛ حتی پیش از آنکه خود شما از این موضوعات اطلاع داشته باشید!

جالب است که چندی است موضوع انتشار تصاویر شخصی افراد مورد توجه بوده و توصیه می شود تا حدممکن از انتشار تصاویر خود، حتی در شبکه های اجتمایی مانند فیسبوک و اینتساگرام خودداری کنید. علت هم امکان سواستفاده هایی فراوان و پیچیده ای است که از تصاویر می توان متصور شد. ما درباره انتشار صدا، تا به حال حساسیتی وجود نداشت و حالا واضح است که از صوت بیش از تصویر می توان سواستفاده کرد.

به این قسمت از متن ویدئو توجه کنید:

صدای شما پدیده‌ی بسیار پیچیده‌ایه. مستلزم هماهنگی بیش از ۱۰۰عضله در بدن شماست و با گوش کردن به صدا می‌شه اختلالات احتمالی آنچه در درون اتفاق میفته را متوجه شد. به عنوان مثال گوش کردن به انواع خیلی مشخصی از آشفتگی و اعوجاج صدا می‌تونه به پیش‌بینی مراحل خیلی ابتدایی پارکینسون کمک کنه؛ فقط از طریق یک تماس تلفنی. گوش دادن به نفس‌بریدگی صدا می‌تونه به تشخیص بیماری قلبی کمک کنه. ما همچنین می‌دونیم که تغییر در ضرب‌آهنگ کلمات مشخص، مشخصه‌ی بسیار خوبی برای افسردگیه. صدای شما به سطوح هورمونی‌تان هم ارتباط بسیار نزدیکی دارد. گروه‌های ثالثی که به صدای زن‌ها گوش می‌دادند تونستن با دقت بسیار بالا مشخص کنند که صاحب صدا در چه زمانی از سیکل قاعدگیش قرار دارد. فقط با داده‌های صوتی و حالا که ابزارهای تکنولوژیک تمام مدت به صدای ما گوش می‌کنند دستگاه «الکسا»ی آمازون اکو ممکنه بتونه حاملگیتون را تشخیص بده حتی قبل از این‌که خودتان بدانید!

و ادامه بحث هم جالب است، جیی که این خانم توضیح می دهد که صدای ما در گفتگو با افراد مختلف تفاوت قابل تشخیصی دارد:

اگه من قطعه‌ی کوتاهی از صدای شما را بردارم و بررسی کنم می‌تونم تشخیص بدم که دارید با مادرتان صحبت می‌کنید، یا با برادرتان، با دوست یا با رئیستان. ما همین طور می‌تونیم به عنوان یک ابزار پیش‌بینی از حالت صدای شما استفاده کنیم؛ به معنی جایی که برای صداتون هنگام صحبت کردن با یک فرد انتخاب می‌کنید. و حالت صدای شما وقتی با همسرتان حرف می‌زنید، نه تنها وقوع، بلکه حتی زمان اتفاق افتادن طلاق شما را هم می‌تونه پیش‌بینی کنه. پس خیلی چیزها می‌شه از گوش دادن به صدای افراد فهمید. و من معتقدم که باید از درک این نکته که ما بیش از یک صدا داریم شروع بشه.

صدای شما با توجه به مخاطب تغییر می‌کند. اما به علاوه صدا به طور کلی در طول عمرتان هم دچار تغییر می‌شه در ابتدا و انتهای عمر، صدای مذکر و مؤنث بسیار به هم شبیهند. خیلی سخت می‌شه صدای یک دختربچه را از صدای یک پسربچه تشخیص داد. اما در میانه(ی عمر)، صدای شما به مشخصه‌ای از هویت سیال شما تبدیل می‌شه. صدای افراد مذکر عموماً در زمان بلوغ با یک تغییر عمده مواجه می‌شه. و از طرفی در صدای افراد مؤنث با هر بارداری تغییری ایجاد می‌شه و تغییر بزرگ هم در زمان یائسگی اتفاق میافته. خب تمام این‌ها صداهایی هستند که وقتی ما صحبت می‌کنیم دیگران می‌شنوند. پس چرا خودمان انقدر باهاش غریبه‌ایم؟ چرا همون صدایی نیست که خودمان می‌شنویم؟

این ویدئو را در این لینک(+) می توانید با زیرنویس فارسی مشاهده کنید.برچسب‌ها:

  1. تراریوم گفت:

    من همیشه میگم خدایا یا یه پولی به ما بده یا یه قیافه خوب یا یه صدای خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.