وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

پازلی‌ها؛ مستند دیدنی یک استارت‌آپ ایرانی

بدون دیدگاه

من عاشق سینما و دیوانه فیلمهای مستند هستم. اگر خواننده این وبلاگ بوده اید حتماً می دانید و اگر تمایل دارید که بشوید، باید بدانید!
«کارستان سری فیلم‌های مستند ساخت ایران است که تولید آن از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و شش مستند از این مجموعه در حال حاضر در مراحل مختلف تولید است. این مجموعه با هدف روایت تصویر زندگی کارآفرینان ایرانی تهیه و تولید می‌شود.» این بخشی از معرفی سری مستندهای کارستان است در ویکی‌پدیا؛ مستندهایی که هرچند به لحاظ سینمایی استاندارد به نظر نمی رسند اما به لحاظ محتوایی عالی هستند و روش روایی ساده و زیبایی دارند که عموماً به جای استفاده از نریشن، بار روایت را به دوش شخصیت‌های اصلی مستند واگذار می کند و از این نظر دوست داشتنی است.
یکی از قسمت‌های این مستند، داستان چهار داسنجوی دانشگاه بیرجند است که در سودای راه اندازی یک استارتاپ هستند و برای پذیرش در آواتک به تهران می روند. عنوان مستند «پازلی‌ها» است و برای اطلاع از مابقی داستان و فراز و فرودهای این تیم، پیشنهاد می کنم که حتماً مستند را در فیلیمو تماشا کنید.
 پیشنهاد دیدن این مستند از آن‌روست که فضای واقعی استارتاپهای ایرانی در این مستند جاری است و حال آن‌که فیلم‌های سرگذشت استیو جابز، مارک زاکربرگ و حتی سریال silicon valley نمایانگر فضای آن‌ور آبی است که حتی بخشهایی از آن برای ما ناآشناست. در این مستند با تیمی همراه می شویم که هرچند ایده آنها خیلی هم جذاب نیست و دلیل شکست بزرگ آنها هم می شود اما مهمترین نکته این مستند تیمی است که تشکیل می شود. تیمی که پس از یکسال و پشت سرنهادن ناملایمات و از سرگذراندن مشکلاتی که می تواند تیم آنها را متزلزل کند، به انسجام و بلوغ می رسد و دیگر پروژه نیست که اهمیت دارد بلکه تیم است که در محور توجه است، تیمی که حالا امکان لانچ کردن پروژه های جدی و سودآور را دارد. و این مشکل بزرگ استارتاپهای ایرانی است که به جای توجه به تیم بر روی پروژه و عواید مالی تمرکز می کنند و همین نقطه شکست پروژه و فروپاشی تیم است.
همانگونه که اشاره کردم، علی رغم اینکه پروژه تعریف شده در تیم پازلی ها (البته به نظر من) نمی تواند در مسیر پیشرفت تکنولوژی های وب و اپلیکیشن ماندگار باشد اما سرمایه این تیم، تیمی است که ساخته اند!
اگر استارتاپی هستید و یا اگر در آرزوی لانچ کردن یک پروژه هستید و یا حتی اگر به این دنیا علاقه دارید؛ این مستند را از دست ندهید.برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.