وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

مستند شورش علیه سازندگی؛ قداست زدایی از آیت الله هاشمی

۱ دیدگاه

مستند “شورش علیه سازندگی” مستندی مهم است از این جهت که مستقیماً به حادثه کوی طلاب مشهد در سال ۱۳۷۱ می پردازد و برای نخستین بار سعی در واکاوی علل آن دارد و عیان نمودن ارتباطش با شیوه کار دولت سازندگی و منش افرادی که سبکی جدید در شیوه زندگی مدیران جمهوری اسلامی عرضه نمودند، سبکی که اشرافیت عیان و قطع ارتباط با طبقه متوسط از اصلی ترین ویژگی هایش بود. این سبک در سالهای تسلط دولت سازندگی و به تدریج رخ عیان نمود و در پایان دولت هاشمی در یک قالب رسمی با عنوان کارگزاران سازندگی ویروس وار به جان پاکدستی مدیریت در جمهوری اسلامی افتاد.

حادثه کوی طلاب که هم‌نسلان من اطلاع چندانی از آن ندارد؛ نخستین مواجه مستقیم جمهوری اسلامی با مردم خشمگین از تفاوت طبقاتی بود. حادثه ای که باعث شد شهر مشهد ۳ روز غرق در آتش و تخریب در دست شورشگران باشد، شورشگرانی که تفکیکشان از مردم ناممکن می نمود تا جایی که برخی ناظران فقط مردم خشمگین را می دیدند که برای تصاحب سهم گم شده خود به بانک و ادارات یورش می برند؛ حتی گاهی برای ربودن فقط یک صندلی! (ویکی پدیا)

سعید امامی معاون وقت وزیر اطلاعات در سخنرانی بین دانشجویان دانشگاه بو علی همدان سال ۱۳۷۵ در باره حوادث مشهد در سال ١٣٧١ گفته بود:

در جریانات مشهد که پیش آمده بود ،یک حرف قشنگی را حضرت آیت الله جوادی آملی به من فرمودند، شهرداری مشهد آمده بود یک سری زمینهایی را که مردم مدتها دنبالش بودند و حتی برای خرید آن زندگی خود را فروخته بودند و یه کلبه کوچک ایجاد کرده بودند، در گیری ایجاد کرده بود، و در این جریان یک بچه ای افتاده بود و کشته شده بود و این شروع ماجرا بود، آقای جوادی آملی یه نکته زیبایی رو به من فرمودند :شما اینو قبول دارید که دفاع از مسکن و محیط زیست حتی در حیوانات هم وجود دارد؟ ، کسی آمده یک پولی داده یه تکه زمینی را گرقته یک دفعه میبیند آمده اند بالا سرش و زمین را خراب کنند. مطمئنا اعتراض خواهد کرد، یعنی بعضی از اعتراضات اعتراضاتی است که ما باید بپذیریم.

حادثه دیگری که مستند به آن می پردازد شورش سال ۱۳۷۴ اسلامشهر است که داستان این شورش هم چندان شنیده نشده و در سالهای بعد هم رسانه ها به آن نپرداخته اند. علت این حادثه افزایش کرایه ماشینها و تاثیرش بر زندگی حاشیه نشیان اسلامشهری است که اکثر آنها روزانه و برای حاضر شدن در محل کار به تهران می آیند. این افزایش کرایه در مقابل دستمزد آنها به نحوی است که بعضاً حتی توان تامین ماهیانه رفت و آمد خود را از دست دادند!

مستند دیگری نیز در سال ۱۳۹۷ با موضوع زندگی آیت الله هاشمی منتشر شد با نام “هاشمی زنده است”. این مستند با نارضایتی نزدیکان آیت الله هاشمی مواجه شد و می توان موضع مستند را به راحتی تشخیص داد و اگر این مستند را همزمان با “شورش علیه سازندگی” مشاهده کنید شما نیز این موضوع را تایید خواهید نمود.

یکی از بخش های قوی “شورش علیه سازندگی” پایان‌بندی جذاب آن است که پس از جملات دولتمردان سابق آیت الله که سیاستهای اقتصادی‌اش را ناکام می دانند، بخش میانی مستند “یک روز با رئیس جمهور” نمایش داده می شود که ایشان در حالی که قصد بالا رفتن از پله خانه‌اش را دارد خطاب به تصویربردار می گوید: “از زحمتی که شما کشیدی برای ثبت یک برگی از تاریخ، من صمیمانه تشکر می کنم گرچه این نتیجه گیری شما را قبول ندارم، من خیلی کمتر از اینها هستم” و با لباسی سپید از پله ها بالا می رود.

اگر این مستند در زمان حیات هاشمی پخش می شد قطعاً واکنشش همینی بود که در پایان‌بندی قرار گرفته است به جز جمله پایانی!  1. جوز هندی گفت:

    مستند های زیادی از زندگی آیت الله هاشمی در ایران ساخته شده اما من این مستندی که شما فرمودید را ندیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.