وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

صحنه هایی از فیلم “کشتی گیر” که خاطر ایرانیان را آزرد

۴ دیدگاه‌ها

 

۱٫

فیلم کشتی گیر(The Wrestler) ساخته دارن آرنوفسکی و محصول ۲۰۰۸ است که امسال شیرطلایی جشنواره ونیز را از آن خود کرد و در اسکار امسال نیز نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای “میکی رورک” بود که آنرا به شان پن برای “میلک” باخت.

۲٫

داستان فیلم بسیار معمولی است. کشتی گیر پیر و بیماری که برای خارج شدن از زندگی مذبوحانه خود(در قیاس با گذشته اش) تصمیم می گیرد که به نبرد آیت الله برود. آیت الله کشتی گیری سیه چرده و مثلاً ایرانی است!  کشتی گیران این فیلم اصطلاحاً کشتی کج بازی می کنند و ایران بازیکنی در این زمینه ندارد و ظاهراً هیچ‌وقت نداشته است!

۳٫

در سکانسهای پایانی این فیلم و در صحنه های نبرد، آیت الله را می بینیم که عبا و چفیه به دوش و با در دست داشتن پرچم ایران به رینگ وارد می شود! چند باری با پرچم مانور می دهد و در دقایق پایانی نبرد با تصور پیروز شدن بر میکی رورک(شخصیا اصلی) با میله پرچم به جانش می افتد و ناگاه رورک برمی خیزد و با زمین زدن آیت الله میله پرچم را می شکند و این در حالی است که تماشاگران یکصدا فریاد می زنند: آمریکا آمریکا !

۴٫

از زمان اتمام ساخت این فیلم صدای ایرانیان درآمد و در راس آنها جواد شمقدری(مشاور هنری رییس جمهور) به این اقدام اعتراض کرد و آنرا توهین به ملت ایران دانست.

۵٫

کاملاً مشهود است که نام “آیت الله” و “عبا” و “چفیه” و “پرچم ایران” به دلایلی غیرهنری به فیلم اضافه شده اند و حتی ایرانی بودن شخصیت آیت الله و نامش هیچگونه ربط منطقی به فیلم ندارد. آرنوفسکی فیلمسازی مستقل است که فیلمهای کم خرج اما عالی می سازد که نمونه متاخرش “مرثیه ای برای یک رویا بود”. در فیلمهای قبلی این فیلمساز هیچگونه نشانه سیاسی دیده نمی شود و حضور چنین صحنه های در فیلم موید اضافه شدن اجباری این صحنه ها به فیلم است حال آنکه مستقل بودن این سینماگر و کم خرج بودن نسبی فیلمهایش این گمان را سست نشان می دهد. عجیب است که چرا باید در این فیلم چنین نشانه های موجود باشد!

۶٫

دو صحنه با کیفیت از این فیلم را کپچر کرده بودم و در یوتوب، گوگل ویدیوو دیلی میشن آپلود کردم، اما هر سه تا فایلها را به دلیل نقش کپی رایت حذف کردند. به ناچار در رپیدشیر آپلود کرده ام که لینکها در انتهای مطلب موجود است. این دو صحنه را با کیفیت پایین  مشاهده کنید: 

 

 

صحنه ورود آیت الله و میکی رورک به رینگ:

http://rapidshare.com/files/204380549/koshtigir_2.www.00397.ir.avi

صحنه شکستن میله پرچم:

http://rapidshare.com/files/204380547/koshtigir.www.00397.ir.aviبرچسب‌ها:

 1. KhorAshaD گفت:

  برخی از مطالب بیان شده اشتباه است ..قبلا هم در جای دیگری گفته بودم ….

  اولا این مسابقات بین المللی نیست که ایران نماینده ای بفرستد به آنجا! .. بلکه ملیت افراد شرکت کننده که همه مقیم آمریکا هستند؛ ملاک قرار می گیرد و به عنوان نام آن کشور شناخته می شود …

  دوم اینکه آیت الله برگرفته از شخصیت شیخ آهنی است که اتفاقا ایرانی و سیه چرده است!! … (بماند که یکی از مربیان کشتی کج لقبش آیت الله هست ..)
  شیخ آهنی ایرانی بود بنام علی وزیری و جزو گارد شاهنشاهی که بعد انقلاب به آمریکا رفت … همیشه در مسابقات لباس عربی می پوشید و با پرچم ایران کشتی می گرفت .. آنهم دقیقا در زمان انقلاب و اشغال سفارت آمریکا ..
  این حرکتش بی تاثیر نبوده در عرب دانستن ما ایرانیان در جوامع غربی ..!!.. این مسابقات بسیار پربیننده است در دنیا ..
  فکر کنم فیلم برداشت شده از این مسابقه بین Hulk Hogan و Iron sheik است ( http://www.youtube.com/watch?v=9psdw86uAUg&feature=channel_page )
  این مسابقه انتقامی بوده است که بعد از این مسابقه (http://www.youtube.com/watch?v=snM6BC0zykk ) بین Iron sheik و Bob Backlund انجام شد که در آن، این ایرانی، با فنی غیرقانونی یا بهتر است بگیم ناجوانمردی ( در دقیقه ۸:۳۰ ) قهرمان آمریکایی bob Backlund را برد و این همزمان بود با اشغال سفارت آمریکا در ایران ….
  به واکنش تماشاگران بویژه زمانی که Iron Sheik ایرانی در برابر Hogan می بازد، توجه کنید …!! (این علت آمریکا آمریکا گفتن در فیلم ..)

  بیشتر از اینکه فیلم توهین آمیز باشد، اعمال این شیخ آهنی توهین آمیز بوده ..! .. آنها نیز بر پایه وچود چنین شخصیتی، چنین فیلمی ساخته اند …
  این هم صفحه شخصی ایشان در ویکی پدیا
  ( http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Sheik )


  ضمنا در این مسابقات پرچم شکستن رسم است !!..
  ببیند .. شکستن پرچم ژاپن توسط undertaker در دقیقه ۲:۴۰
  ( http://www.youtube.com/watch?v=wg4xOJrI9XI&feature=channel_page )


  در آخر اینکه، فیلمی که تا نامزدی اسکار می رسد، همینطور دیمی درست نشده است .. بر مبنای واقعیت هایی است که پیش از این وجود داشته .. همه فیلمها که ۳۰۰ نمی شود!

 2. خیلی هم قضیه سیاسی نیست. اون شخصیت از آیرون شیخ کج کار قدیمی ایرانی گرفته شده الهام گرفته شده بود.
  البته بجر آیرون شیخ کج کاران ایرانی دیگیری هم داریم که البته تعداد کمی هستند.

 3. آرش گفت:

  به نظر من حتی اگر شخصیتی به نام شیخ عرب هم وجود نمی داشت صحنه های آخر توهین آمیز نبوده
  چون هر دو کشتی گیر سرنوشتی مثل هم داشته اند. هر دو ۲۰ سال قبل در اوج بودند و الان در دوران پیریشون مجبور به اجرای چنین شوهایی هستند
  خارج از رینگ هم با هم دوست بودند و حتی در حین مبارزه شیخ از رندی جویای حالش میشه

 4. مهدی گفت:

  ممنون از توضیحاتت. به هر حال من در زمینه این مسابقات اطلاع زیادی ندارم و به شنیده ها بسنده کردم. بازم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.