وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

جولی و جولیا؛ دو داستان واقعی

بدون دیدگاه

“جولی و جولیا” عنوان فیلمی است جذاب از خانم “نوران افرون” که چند ماه پیش اکران شد. خانم افرون کارنامه چندان درخشانی در عالم فیلمسازی ندارد البته اگر فیلم “بی خواب در سیاتل” را نادیده بگیریم.

فیلم “جولی و جولیا” راوی دو جریان واقعی است، یکی داستان جولیا چایلد است در دهه ۵۰ میلادی که به همراه همسرش که کارمند وزارت خارجه آمریکاست؛ به پاریس نقل مکان می کند و دیگری داستان جولی پاول در سال ۲۰۰۲ در نیویورک و پس از جریان ۱۱ سپتامبر. می  توان با بازی های رنگ و شادی و مهمانی، پی برد که فیلمساز سعی دارد تضاد فضای ظاهراً شاد زندگی جولیا را در مقابل زندگی یکنواخت جولی نمایان کند. فیلم برهه ای از زندگی این دو را به صورت همزمان روایت می کند، جولیا پس از تلاش فراوان جهت یافتن علاقه‌مندی‌اش، سرانجام به آشپزی روی می آورد و در این راه بسیار تلاش می کند و پس از چند سال با نگارش کتاب آشپزی فرانسوی برای آمریکایی ها مشهور می شود. در دیگر سو جولی که شرایط خود را یکنواخت می یابد تصمیم می گیرد با یکسال آشپزی مداوم به جنگ این یکنواختی برود. جولی تصمیم می گیرد در طول ۳۶۵روز سال، همه دستورات آشپزی کتاب جولیا را اجرا کند و برای گزارش روزمره این تلاشش وبلاگی تحت عنوان “پروژه جولی/جولیا” ایجاد می کند. جولیا در این راه بر ترسها و دلسردی هایش فایق می آید و  پس از گذشت یکسال به فردی مطرح در رسانه ها تبدیل می شود و کتابی را در زمینه این یکسال می نگارد.

نکته جالب آنجاست که هر دو داستان علاوه بر واقعی بودن پیرنگ اصلی مابه ازاهای واقعی نیز دارند. از کتاب “آشپزی فرانسوی برای آمریکایی ها”(+) و ویدیوهای آموزش آشپزی جولیا چایلد تا وبلاگ جولی پاول(+) همگی در اینترنت قابل مشاهده اند.

بازی هر دو هنرپیشه اصلی (مریل استریپ و امی آدامز) عالی است و هنرنمایی مریل استریپ خیره کننده، علی الخصوص اگر نگاهی به ویدیوهای جولیا چایلد بیاندازید و شباهت بازی اغراق آمیز مریل استریپ را با جولیای واقعی ببینید. برای دیدن چند ویدیو از خانم چایلد به این لینک(+) مراجعه کنید.

عکس زیر تصویر جولیا چایلد و جولی پاول واقعی است:

مطلب مهمی که فیلم بر آن تاکید دارد به مبارزه طلبیدن انسان توسط خودش است! جولی برای رهایی از رخوتی که زندگی اش به آن دچار شده با پیشنهاد همسرش تصمیم می گیرد در طول ۳۶۵ روز تمام دستورات کتاب را انجام دهد، حتی تهیه خوراک اردک و پختن خرچنگ! و گزارش روزانه اش را در وبلاگ “پروژه جولی/جولیا”(+) منتشر کند. در طول این یکسال با نا امیدی و کرختی و ترس مبارزه می کند تا در پایان سال بدون آنکه بخواهد به سوژه ای جذاب برای رسانه های مطرح آمریکا بدل شود و این شهرت باعث نگارش کتابی در خصوص این یکسال توسط او می شود.

فیلم با زبانی ساده و البته جذاب مخاطب را تشویق می کند تا از ابتدایی ترین مسائل روزمره اش وسیله ای برای جذابیت زندگی بسازد؛ البته با اراده و پشتکار. چه بسا این تصمیم به مهمترین اتفاق زندگی اش بدل شود. سری به وبلاگ جولیا بزنید و مابه ازای واقعی این فرضیه را مشاهده کنید؛ شاید شما هم تصمیمی تحول ساز گرفتید!

از وبلاگ یک پزشک: جولی و جولیا(+)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.