وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

برترین‌های تاریخ سینما از دید فیلم‌بین‌ها

بدون دیدگاه

>

 احتمالاً شما هم به عباراتی مثل برترین فیلم تاریخ سینما، برترین بازیگر، ۱۰ فیلم برتر، ۱۰ کارگردان برتر و … برخورد کردید. اما این برترین‌ها از چه طریقی انتخاب میشن و چقدر میشه به این لیستها مطمئن بود؟ برای کسانی که دوست دارند یک لیست عالی از بهترین فیلمهای تاریخ سینما داشته باشند و از دیدن اون فیلمها لذت ببرند چه مرجعی رو میشه پیشنهاد کرد؟

عموماً لیستهای برترین‌ها توسط منتقدین تراز اول، موسسات سینمایی، بنیادها و جاهایی مشابه انتخاب میشه که قالباً ساختار سینمایی آثار رو بررسی میکنن. این انتخابها به لحاظ سینمایی کاملاً مورد اطمینان و مرجع مناسبی جهت افراد متخصص هست، اما برای عموم مردم و یا حتی فیلم‌بین‌های حرفه‌ای شاید خیلی مناسب به نظر نرسه.به طور مثال فیلم همشهری کین(+) بارها از نظر منتقدان به عنوان برترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شده، و این انتخاب برای فیلم‌بین‌ها هنوز هم جای تعجبه! دلیلش هم همونی بود که گفتم:«ساختار سینمایی». اورسون ولز جوان در سال ۱۹۴۱ اثری رو به همراه هرمن منکه‌ویتس خلق کرد که تا به حال مورد ستایش منتقدان بوده و همیشه پای ثابت لیست برترین‌ها. ساختار سینمایی و پارامترهایی مشابه این علت این انتخاب بوده و هست.

برگردیم به بحث خودمون، حالا اگر یک فیلم‌بین حرفه ای بخواد لیستی از عامه‌پسندترین فیلمهای تاریخ سینما برای دیدن داشته باشه به چه مرجعی باید مراجعه کنه؟

سایت IMDB.com که به عنوان بانک اطلاعاتی فیلمهای دنیا شناخته شده مکانی مناسب برای سینمادوستان‌ای که علاقه دارن نظراتشون رو در خصوص فیلمها اعلام کنن، یکی از راهها رای دادن به فیلمهاست به این ترتیب که از بین اعداد ۱ تا ۱۰ میشه رتبه‌ای رو به فیلم اعطا کرد. این سایت یک لیست ۲۵۰ تایی از برترین‌(و بدترین‌) فیلمها طبق آرا کاربران داره که مرجع مناسبی جهت شناختن عامه‌پسندترین فیلمها طبق نظرات کاربران اینترنت در تمام نقاط دنیاست.

IMDb

لیست ۲۵۰ فیلم برتر IMDB (+)

 

در حال حاضر ۱۰ فیلم برتر این لیست اینها هستن:

۱- پدرخوانده

۲- رهایی از (رستگاری در) شاوشانک

۳- پدرخوانده ۲

۴- خوب، بد، زشت

۵- داستانهای عامه پسند

۶- لیست شیندلر

۷- جنگهای ستاره‌ای(جنگ ستارگان): اپیزود ۵

۸- دیوانه ای از قفس پرید(پرواز بر آشیانه فاخته)

۹- کازابلانکا

۱۰- ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

 

جالبه بدونید چند ماه پیش بازگشت پادشاه در رده سوم قرار داشت و حالا به رده دهم سقوط کرده، ضمناً همشهری کین هم در رده بیست و پنجم قرار داره!

 

از لیستهای منتقدان میشه به لیست برترین فیلمها به انتخاب راجر ابرت (+) اشاره کرد.برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.