وب‌نوشته‌های مهدی شریفی راد

اندر احوالات دامنه ای به نام ir

بدون دیدگاه

پیش درآمد:
این هفته که وبلاگ رو خاک گرفته بود اینجانبان تشریف نداشت و خودش رفته بود زیارت امام رضا(ع)، جای همه خالی.

طبلیقاط معرفت مدار:
inan.persianblog.com صاحب این وبلاگ آخر شبکه می باشد(End of Network) و تخصصش هم معرفی نرم افزارها قبل از ورود به بازار است!

اندر احوالات دامنه ای به نام ir :
حتماً شما هم خبر دارید که یکسری دامنه برای کشورها در نظر گرفته شده که مسئولیت ثبت و مدیریت این دامنه به عهده همون کشوره. یعنی به جای اینکه شرکتهای بین المللی مسئولیت ثبت این دامنه ها رو به عهده داشته باشند این دامنه ها و حق انحصاریشون در اختیار شرکت مربوط می باشد! البته برخی دامنه های ملی توسط شرکتهای بین المللی هم ثبت میشه مثلاً us. برخی دیگر هم مثل tk. بعلت ناتوانی کشور و نبود شرائط لازم به معنای فقر و محدودیت اینترنت به حراج گذاشته می شن یا بصورت رایگان ارائه می شن.
در ایران مسئولیت مدیریت دامنه ملی(ir.) به عهده مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که در واقع nic رسمی کشور ایران هم هست، قرار گرفته. دامنه ir. بدلیل ملی بودنش یکسری پارامترهای خاص داره و درخواست ثبت یک دامنه دردسرهای فراوانی داره که در ادامه ذکر می کنم. مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات در قالب دامنه ir چند دامنه مرتبه دوم را هم ارائه می کنه مثلاً: ac.ir و gov.ir و co.ir و id.ir و net.ir و org.ir و sch.ir که هر کدام از این دامنه ها نیز شرائط خاصی برای درخواست دارن.
در حالت کلی اگر شما درخواست ثبت دامنه ای تحت ir داشته باشید باید یکی از شرائط مقایل رو داشته باشید: در صورتی که می خواهید دامنه ای برای شرکت خود ثبت کنید باید شرکت شما رسمی و دارای مجوز اداره ثبت باشه، اگر می خواهید دامنه را به نام یکی از محصولات شرکت خود ثبت کنید باید محصول شناخته شده و شرکت ثبت شده باشد. برای ثبت دامنه باید درخواست خود را در برگه آرمدار شرکت نوشته و به مرکز ارسال کنید تا پس از بررسی نتیجه به شما اعلام بشه.اگر شما فردی حقیقی هستید و قصد ثبت دامنه ای به نام خود و یا هر نام دیگه ای دارید فعلاً این کار ممکن نیست چون دامنه برای فرد حقیقی ثبت نخواهد شد. دامنه ac.ir فقط برای مراکز دانشگاهی و آکادمیک کشور ثبت خواهد شد. نام استانها تحت دامنه gov.ir برای استانداریها رزرو شده، به طور مثال: tehran.gov.ir. نام استانها تحت ir برای شهرداریها رزرو شده، به طور مثال: tehran.ir. دامنه sch.ir فقط برای مدارس کشور ثبت خواهد شد. دامنه net.ir برای شبکه ها ثبت خواهد شد. دامنه org.ir فقط برای سازمانهای دولتی ثبت خواهد شد.
تا چندی پیش پشتیبان دامنه ir بسیار ضعیف عمل می کرد و برخی اوقات تا ۲ هفته دامنه ها در دسترس نبود اما خوشبختانه در حال حاضر خیلی بهتر شده و پشتیبان بهتر عمل می کنه. برخی شرکتهای فعال در زمینه ثبت دامنه و هاستینگ در سایتهاشون اعلام کردن که دامنه ir هم ثبت می کنن، این شرکتها در واقع فقط یک واسطه بین مشتری و مرکز هستن و هیچ نقشی در ثبت دامنه ندارن. در مورد نحوه مدیریت دامنه و اینکه چطور یک مرکز ایرانی قادره که دامنه ای ثبت کنه که در اینترنت در دسترس باشه بعداً توضیح می دم.
در آخر ذکر این نکته لازمه که دامنه ir دامنه ملی کشور ما هستش و باید بیشتر به اون اهمیت داده بشه و شرائط برای ثبت دامنه برای عموم هم فراهم بشه، این کار می تونه شروعی در راستای خودکفایی کامل در زمینه هاستینگ و دامنه باشه.
منابه و معاخز:
http://www.nic.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.